Wybierz język:
Buława 2020.jpegDzień Kobiet.jpegWOŚP 2020.jpeg

Orkiestra Dęta w Byczynie

HISTORIA ORKIESTRY

Zespół Orkiestry Dętej w Byczynie został zapoczątkowany w roku 1949 przez kapelmistrza Władysława Grzesiaka z Kępna. W latach 60-tych po odejściu kap.Władysława Grzesiaka zespołem na zasadzie koleżeńskiej zajmował się Zbigniew Biliński. Próby zespołu wtym czasie odbywały się tylko przed różnego rodzaju uroczystościami.

W latach 60-tych zespołem zajął się kap.Henryk Maksymowicz, który w latach późniejszych zaczął uczyć młodzież ze szkoły podstawowej w Byczynie gry na dętych intrumentach muzycznych. Po paru latach latach nauki została utworzona przez kap.H.Maksymowicza "Młodzieżowa Orkiestra Dęta", którą prowadził do 1990 r.

W latach 1990-2000 Młodzieżowa Orkiestra Dęta uległa upadkowi. Została mała grupa muzyków, którzy okazjonalnie zbierali się w celu zagrania na uroczystościach kościelnych, państwowych czy pogrzebowych.

W 2000 roku przy zaangażowaniu się miejscowych strażaków i pozostałych muzyków Orkiestrą zajął się kapelmistrz Henryk Barcz z Kluczborka. Postawił on tak jak jego poprzednik na młodość i zaczął uczyć gry młodzież ze szkoły podstawowej na poszczególnych instrumentach muzycznych. Obecnie Orkiestra liczy 27 członków.

OSIĄGNIĘCIA

 

GALERIA ZDJĘĆ